Save on Home and Garden Items from Amazon.

Save on Scrapbooking Supplies

Wednesday

I is for Inexpensive Individual Snack Packs



I is for Inexpensive Individual Snack Packs

Indulging in handy snacks may be tempting, particularly when we travel. But we surely overpay for those 100-calorie cookie, jerky or nut bags and tiny foil sacks of chips.

Those pre-packaged deli snack/lunches may be the biggest culprit of all, when it comes to jacking up prices for impulse buyers. Did you ever look inside one of those? You might find a half-dozen crackers, a few slices of cheese, and a cookie or two – all for a couple of dollars or more.

Yes, convenience is cool, and portion control counts.

Still, how many steps does it take to count out a few chips, cookies, or pretzels and place them into a baggie? 

Better yet, stick them in a reusable container. In our house, we wash and save tight-lidded plastic tubs from deli meats and even dog food. Then we fill them with popcorn and other portable snacks.

For group outings, we toss dry snacks and treats into empty Pringles Potato Chip cans, lemonade mix containers, or cardboard iced tea powder canisters.

Smart shoppers already understand how much more economical bulk buying can be. A big box of crackers costs a whole lot less than the same food amount in single-serving units.

Frugalistas, repeat after me:  We refuse to overpay for packaging.

Image/s:
Snacks by National Cancer Institute - NIH
US Government - Public Domain

Feel free to follow on Google Plus and Twitter. You are also invited to join this writer's fan page, as well as the Chicago Etiquette Examiner, Madison Holidays Examiner, Equestrian Examiner and Madison Equestrian Examiner on Facebook.


 

7 comments:

  1. This is such valuable information! I also buy big and then separate. Why pay for more packaging and less for your money? Call me frugal or call me smart and green.

    Another great post!

    Happy A to Z-ing!
    Julie Jordan Scott
    Our Literary Grannies from A to Z:I is for Isabelle Eberhardt
    tweet me - @juliejordanscot

    ReplyDelete
  2. One of the reasons small packets of raisins, nuts, etc are so expensive (weight for weight) in the UK is that small packets are taxed as sweets at 10% rate and large packs (say half a pound or so) are taxed as food ingredients at 0%. (Chocolate is taxed at 20% as a luxury item). Another good reason to buy large and package them yourself!
    Happy A to Z-ing
    Jemima at Jemima's blog

    ReplyDelete
  3. Yes so true! Same goes for bags of veggies too. Cheaper to buy and cut up carrots than buy the cute mini ones....

    ReplyDelete
  4. I agree. They are a rip off.

    http://joycelansky.blogspot.com

    ReplyDelete
  5. It works wonders......when you can get everyone to cooperate!

    ReplyDelete
  6. Smart move, we do some of that too. It's cheaper, you get what you want, and you're being more environmental. Plus, in the end I think you save time. Yes it takes to put things in containers, but if you do a bunch at one time and have them at the ready, it takes alot less time then standing in lines to pay things over and over again.
    Good post!

    ReplyDelete
  7. Nice post. It is best to make it yourself and add in a little healthy stuff!

    ReplyDelete

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin